Film na stulecie NIK

Film o historii Najwyższej Izby Kontroli nie jest thrillerem, ale równie mocno wciąga widza od początku do końca. Jego wielką zaletą jest wykorzystanie fotografii z rozmaitych zbiorów (m.in. Narodowego Archiwum Cyfrowego, Archiwum Akt Nowych, osób prywatnych). Widzimy, krok po kroku, jak po odzyskaniu niepodległości budowano kontrolę państwową praktycznie od podstaw. Od pierwszego prezesa NIKP Józefa Higersbergera, po obecnego prezesa NIK, Krzysztofa Kwiatkowskiego. Śledzimy  jak Izba się rozrastała, jak tworzone były nowe delegatury, począwszy od Kielc, Warszawy i Lwowa oraz jaki oddźwięk społeczny miały przeprowadzane przez NIK kontrole. 100 lat to cała epoka, ale w tym krótkim filmie udało się zawrzeć najważniejsze fakty.

Bez wątpienia NIK w każdych warunkach, czy to pokoju, czy wojny, stała na straży finansów publicznych.  W filmie podjęto m.in. bardzo ciekawy wątek polskiego złota, którego losy Izba monitorowała. Trzeba wiedzieć, że w dniu wybuchu drugiej wojny światowej Polska posiadała około 95 ton złota w sztabach o ówczesnej wartości 463,6 mln zł, czyli około 87 mln dolarów amerykańskich! Emigracyjna Najwyższa Izba Kontroli monitorowała losy polskiego skarbu, transportowanego w warunkach wojny. Co się tak naprawdę stało ze złotem II Rzeczypospolitej? Dlaczego NIK alarmowała o zagrożeniach?  Zapraszamy do obejrzenia filmu.

Sto lat NIK

Transkrypcja materiału wideo

Informacje o artykule

Udostępniający:
Najwyższa Izba Kontroli
Data utworzenia:
04 lutego 2019 21:46
Data publikacji:
04 lutego 2019 21:46
Wprowadził/a:
Andrzej Gaładyk
Data ostatniej zmiany:
26 lipca 2021 15:50
Ostatnio zmieniał/a:
Andrzej Gaładyk

Przeczytaj treść ponownie

Warto zobaczyć na stronie nik.gov.pl

Logo 100-lecia NIK

Czy wiesz, że..

Dwumiesięcznik „Kontrola Państwowa” to jedyne czasopismo naukowe w Polsce poświęcone problematyce kontrolnej. Ukazuje się od 1956 r. Jego wydawcą jest Najwyższa Izba Kontroli. Więcej faktów o NIK >>