Jak NIK kontroluje środki z Unii Europejskiej? Inspektorzy sprawdzają przede wszystkim czy pieniądze unijne są wydawane zgodnie z ich przeznaczeniem i obowiązującymi procedurami, z korzyścią dla kraju i obywateli.
Dzięki środkom unijnym Polska ma szansę, między innymi, wybudować nowoczesną infrastrukturę techniczną państwa, w tym sieć dróg i autostrad. Przeprowadzone wielokrotnie kontrole wykazały jednak, że powołane do tego celu instytucje nie radzą sobie z wykonaniem tego zadania. Doszło więc do sytuacji, w której są pieniądze, są możliwości, jednak system nie działa właściwie.
Kontrole NIK są uważane za jedne z najdokładniejszych w Europie. Porównywanie wyników kontroli w poszczególnych państwach Unii nie jest proste zbliżona metoda wypracowana jest pod przewodnictwem Europejskiego Trybunału Obrachunkowego.
NIK również ściśle współpracuje z EUROSAI, organizacją skupiającą organy kontrolne wszystkich państwa naszego kontynentu. Przez kilka lat przedstawiciele NIK-u kierowali pracami komisji do spraw środowiska EUROSAI, inicjując wiele kontroli prowadzonych równolegle w kilku państwach Europy.
Współpraca międzynarodowa ma ogromne znaczenie dla coraz lepszego funkcjonowania Najwyższej Izby Kontroli. W dobie globalizacji pojawiają się bowiem nowe wyzwania o charakterze międzynarodowym. Porównywanie metod kontroli, wymiana doświadczeń i podejmowanie wspólnych inicjatyw, okazuje się bardzo cenne dla naszego kraju.