Wypowiedź dr Piotra Semkiwa z Zakładu Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa w Puławach
Zginęło w trakcie zimy ponad dwieście tysięcy rodzin pszczelich. To są bardzo duże straty. Te tylko straty wynikające z rodzin, które zginęły w trakcie zimowania, to jest na poziomie około pięćdziesięciu milionów złotych rocznie.
Wypowiedź prof. Andrzeja Posyniaka z Zakładu Farmakologii i Toksykologii Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach
Głównym czynnikiem, który jest przyczyną zatruć pszczół, to są środki ochrony roślin. Głównie są to insektycydy, a więc takie substancje, które mają na celu zwalczanie pasożytów, owadów, które niszczą uprawy rolne.
Wypowiedź Piotra Krawczyka wiceprezydenta Zarządu Polskiego Związku Pszczelarskiego
Pszczoły, trzeba pamiętać o tym, że to nie tylko miód, to nie tylko produkty pszczele, ale zapylanie. Głównie zapylanie i to największą korzyść daje gospodarce. W skali Unii Europejskiej to jest około czternaście miliardów osiemset milionów euro. Bardzo, bardzo duży dochód dają gospodarstwa, a sam miód w skali kraju naszego, tutaj Polski, to jest około pięćset milionów złotych, tak że to jest niewielki wycinek rynku artykułów spożywczych, a to, co dają rolnictwu, to jest zdecydowanie więcej.
Dalsza część wypowiedzi dr Piotra Semkiwa
W przypadku tylko upraw rzepaku to jest około miliarda złotych, w przypadku upraw sadowniczych to już jest trzy miliardy złotych, tak że widzimy, jakie jest tutaj znaczenie pszczół dla gospodarki narodowej.
Wróć do do transkrybowanego materiału w artykule "Pszczoły - gatunek, który potrzebuje wsparcia"