NIK każdego roku bada sprawozdanie finansowe Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych oraz rozliczenia jej Funduszu Emerytalnego. W ciągu ostatnich trzech lat polscy audytorzy zgłosili szereg wniosków usprawniających pracę CERN. Jeden z nich dotyczył środków trwałych. Dzięki jego realizacji księgowa wartość majątku organizacji znacznie wzrosła.
Audyt opiera się na ścisłym współdziałaniu. - Współpraca z NIK pozostaje konstruktywna i merytoryczna. Przepływ informacji między obiema stronami jest dobrze zorganizowany i profesjonalnie zabezpieczony - mówi Ossi Malmberg, Przewodniczący Komitetu Finansowego CERN.
Ossi Malmberg, Przewodniczący Komitetu Finansowego CERN, o współpracy z NIK
Spotkanie z przedstawicielami Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych w Warszawie dotyczyło przygotowywanego przez NIK raportu, który podsumowuje czwarty rok audytu. Ossi Malmberg podkreśla, że już na tym etapie widać, iż uwagi i rekomendacje NIK są trafne, a ich realizacja pozytywnie wpłynie na pracę CERN.
Początkowo Izba miała pełnić funkcję audytora zewnętrznego Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych w latach 2013-2015. W 2015 roku Rada CERN zwróciła się do NIK z prośbą o przedłużenie prowadzonego audytu o kolejne dwa lata. Decyzja o przedłużeniu współpracy z Polakami została podjęta jednogłośnie. Izba pozostaje więc audytorem zewnętrznym CERN do 2018 roku.