Do zadań Rady należy przede wszystkim wskazywanie najważniejszych problemów w dziedzinie ochrony zwierząt, opiniowanie tematów kontroli, udział w panelach ekspertów oraz współpraca z organizacjami pozarządowymi, uczelniami i stowarzyszeniami zawodowymi. Rada może zasięgać porad ekspertów zewnętrznych, a także powoływać doraźne zespoły robocze.
Misja Rady do Spraw Wspierania Działań na Rzecz Ochrony Zwierząt
- Chcemy wspierać kontrolerów naszą wiedzą, pokazując im te zagrożenia i nieprawidłowości, które zazwyczaj ciężko znaleźć w dokumentach - mówi Marta Lichnerowicz z Fundacji Dobrych Zwierząt. Oprócz niej do Rady weszli: Beata Krupianik , Magdalena Środa, Dorota Sumińska, Stanisław Tym, Sylwia Najsztub i Agnieszka Pawlus. Ze strony NIK skład uzupełniają: Ryszard Szyc, Magdalena Bratkowska, Grzegorz Brzostek, Hubert Cichocki, Katarzyna Papińska, Edyta Tuszyńska i Krzysztof Babicki. Na czele zespołu stoją wspólnie Anna Krzywicka oraz Karina Daniszewska-Schwerzler.
Podczas inauguracyjnego spotkania omówione zostały m.in. zagadnienia związane z planowaną na wiosnę pierwszą konferencją dotyczącą ochrony zwierząt. Ma być ich więcej. Rada chce bowiem nie tylko wspomagać NIK, ale także poprzez NIK docierać ze swoim przesłaniem do świadomości obywateli. A przesłanie to brzmi następująco: dobre i mądre podejście do zwierząt jest nie tylko moralne i buduje pełne ładu relacje człowieka z otoczeniem, ale także po prostu się opłaca i przynosi Skarbowi Państwa realne oszczędności.